ІСТОРІЯ ШКОЛИ

У другій половині XIX ст.. під тиском народних мас царський уряд дав дозвіл земствам і громадам відкривати сільські народні школи. У найнятій хаті за згодою Пирятинського повіту 27 лютого 1885 року була започаткована Золотоношківська громадська сільська однокласна школа Коломієвської волості Пирятинського повіту. Сума на її утримання не була визначена. Тут навчалося 42 хлопчики. Учитель Павло Федорович Пущинський закінчив курс Полтавської духовної семінарії. Заробітну плату мав 200 крб. Він же викладав «Закон божий», за що одержував ще 50 крб. Школа існувала за кошт селян, земства та платні за навчання. Земство призначало вчителів, видавало зарплату та підручники. Навчалися діти в дусі православної віри, покори церкві і попам.

/Files/images/94569976.jpgЗолотоношківська громадська сільська однокласна школа Коломієвської волості Пирятинського повіту

  • В 1990 році в школі один вчитель і вже місцевий піп навчали 60 хлопчиків. Школа утримувалась на кошти Пирятинського повітового земства: 401 крб. на рік.
  • В 1907-1910 р.р. школа була вже трикласною. Завідуючим школою працював П.П.Полуботько. Це був революційне настроєний учитель, який потай читав дітям «Кобзаря» Т.Г.Шевченка, «Марсельєзу» та інші заборонені твори.
  • По повторному доносу був заарештований і просидів 1,5 року в прилуцькій тюрмі.
  • Напередодні революції 1917 року було 2 вчителі і святий отець.
  • Вчителька Юлія Іванівна Антонець-Федянович навчала 2 групи, а вчитель Федір Володимирович Дворник – 2 групи. Школа стала чотирикласною.
  • У 1918 р. вчителює в школі Ф.В. Дворник. Він доклав багато зусиль, щоб школа працювала і в умовах громадянської війни.
  • 31 жовтня 1919 р. навчання увійшло в нормальне русло. Велику допомогу роботі школи надав сільський ревком, головою якого був К.Ф.Вигулярний, який пізніше очолив сільську раду. Завідування школою було покладено на вчителя Ф.В.Дворника. Тож він, Марія Михайлівна Косяк та Дмитро Михайлович Косяк доклали багато зусиль, щоб діти навчались рідною українською мовою.На той час у 4-класній школі вже навчався 131 учень.
  • З 1922 року в с.Золотоношка в будинку поміщиці Вільховської було влаштовано дитячий будинок, в якому виховувалось 30 дітей із голодуючого Поволжя і Кустанайської області. Завідуючою працювала Ганна Сергіївна Гуріна, а допомагала їй Наталія Пилипівна Некоз (Браташевська).
  • У 1934 році в селі уже діє семирічка.. Вожатим піонерської дружини був Красоха І. Ф. У 1935 році школу очолив молодий вчитель-робфаківець Іван Федорович Крючок. У 1939 р. Іван Федорович був нагороджений Грамотою ВУЦВКу.
  • У 1940 році Крючок І.Ф. призначений на посаду завідуючого Драбівського РВНО. У роки війни був партизаном загону ім.Бовкуна.
  • У 1943-44 р.р. працював заввідділом агітації і пропаганди Драбівського РККПУ, а в 1945-48 р.р. працював агітатором на Закарпатті, де тяжкопоранений помер в шпиталі.
  • У 1958 році школа стала середньою. Довгий час працювала директором учасник Великої Вітчизняної війни Яценко К.Г.
Кiлькiсть переглядiв: 703

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.