/Files/images/CIMG4004.JPG

ПОКРОВА - ПОКРОВИТЕЛЬКА КОЗАЦЬКОЇ ТА ДІВОЧОЇ ДОЛІ

Етнографічне свято

Ведучий

14 жовтня православні віряни святкують одне з найбільших народних свят в Україні – свято Покрови Пресвятої.

Ведуча.

Покрова Пресвятої Богородиці – Велике Богородичне свято, встановлене на честь з’явлення Матері Божої в одному із храмів Константинополя (Стамбула). А було це так…

Історикознавець

У Х ст. на Грецію, за правління імператора VI Філософа, напали араби. Оточивши Константинополь, сарацини намагалися поневолити городян. 1 жовтня за старим стилем константинопольці зібралися на відправу до Влахернського храму. Саме в цей час виходець із українських земель, угодник Божий Андрій побачив під церковним склепінням з’явлення Пресвятої Богородиці в оточенні ангелів, пророків і апостолів. Матір Божа молилася за весь християнський світ і покривала своїм амофором. Святий Андрій із хвилюванням запитав у свого учня Епіфанія: «Чи ти бачиш, брате, Царицю і Владичицю усіх, яка молиться за весь світ?» Той відповів: «Бачу і жахаюсь». Видиво додало грекам впевненості, і вони відстояли незалежність. Це з’явлення було прославлене присутніми в храмі людьми, які увірували в допомогу Матері Божої у їхній боротьбі із загарбниками. Згодом цю подію прославили у всьому Константинополі, вона поширилась як свято Покрови Богородиці, і віднесли це свято на 1 жовтня (за новим стилем 14 жовтня).

Ведучий

Цього дня церква служить акафіст Покрови Богоматері, у якому повторюються слова: «Радуйся, радосте наша! Покрий нас від усього зла своїм омофором!»

Історикознавець

Оскільки в Київську Русь християнство прийшло з Константинополя, то відповідно було прийняте і свято Покрови. А з Влахернського храму Богородиці дружиною Володимира Святославича – Анною, яка була сестрою візантійського імператора, у кінці Х ст. до Києва були привезені іменні ікони, котрим приписували чудотворність.

Ведучий

Таким чином, культ Покрови на Русі поширився доволі рано. Він замінив культ найшанованішого божества дайбожичів – богині родючості Макоші, якій у пантеоні Володимирових богів належало одне з почесних місць.

Вкладення
Кiлькiсть переглядiв: 516

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.